British Fantasy Awards 2019 Shortlist

I am thrilled to be both in the short story and Best Collection category alongside writers whose work I read and admire but I am MORE thrilled to see so many friends and people I know from British Fantasy Con in the shortlist.

The winners will be announced at the annual British Fantasy Awards Banquet and Ceremony, this year to be held on Sunday 20th October, at FantasyCon in the Golden Jubilee Convention Centre, Glasgow.

And WOW, I don’t envy the jury of the Best Horror Novel category!
Best Fantasy Novel (the Robert Holdstock Award)
Jurors: Sarah Carter, Shona Kinsella, Devin Martin, Pauline Morgan, Andrew White

  • The Bitter Twins, by Jen Williams (Headline)
  • Empire of Sand, by Tasha Suri (Orbit)
  • Foundryside, by Robert Jackson Bennett (Jo Fletcher Books)
  • The Green Man’s Heir, by Juliet E McKenna (Wizard’s Tower Press)
  • The Loosening Skin, by Aliya Whiteley (Unsung Stories)
  • Priest of Bones, by Peter McLean (Jo Fletcher Books)

Best Horror Novel (the August Derleth Award)
Jurors: Charlotte Bond, Emeline Morin, Gareth Spark, Mark West, Zoe Wible

  • The Cabin at the End of the World, by Paul Tremblay (Titan Books)
  • Little Eve, by Catriona Ward (W&N)
  • The Way of the Worm, by Ramsey Campbell (PS Publishing)
  • Wolf’s Hill, by Simon Bestwick (Snowbooks)

Best Newcomer (the Sydney J Bounds Award)
Jurors: Colleen Anderson, Rosie Claverton, Lee Fletcher, D Franklin, Peter Sutton

  • Tomi Adeyemi, for The Children of Blood and Bone (Macmillan Children’s Books)
  • Cameron Johnston, for The Traitor God (Angry Robot)
  • RF Kuang, for The Poppy War (HarperVoyager)
  • Tasha Suri, for Empire of Sand (Orbit)
  • Marian Womack, for Lost Objects (Luna Press Publishing)
  • Micah Yongo, for Lost Gods (Angry Robot)

Best Novella
Jurors: Ruth EJ Booth, Elloise Hopkins, Stewart Hotston, Steve Howarth, Laura Mauro

  • Binti: The Night Masquerade, by Nnedi Okorafor (Tor.com)
  • Breakwater, by Simon Bestwick (Tor Books)
  • The Land of Somewhere Safe, by Hal Duncan (NewCon Press)
  • The Last Temptation of Dr Valentine, by John Llewellyn Probert (Black Shuck Books)
  • The Only Harmless Great Thing, by Brooke Bolander (Tor.com)
    The Tea Master and the Detective, by Aliette de Bodard (Subterranean Press)

Best Short Fiction
Jurors: Donna Bond, Amy Brennan, Andrew Hook, Richard Webb, Mairi White

  • Down Where Sound Comes Blunt, by GV Anderson (F&SFMarch/April 2018)
  • Her Blood the Apples, Her Bones the Trees, by Georgina Bruce (The Silent Garden: A Journal of Esoteric Fabulism)
  • In the Gallery of Silent Screams, by Carole Johnstone & Chris Kelso (Black Static #65)
  • A Son of the Sea, by Priya Sharma (All the Fabulous Beasts)
  • Telling Stories, by Ruth EJ Booth (The Dark #43)
  • Thumbsucker, by Robert Shearman (New Fears 2)

Best Anthology
Jurors: Roz Clarke, Ian Hunter, Susan Oke, Steve J Shaw, Joni Walker

  • The Devil and the Deep: Horror Stories of the Sea, ed. Ellen Datlow (Night Shade Books)
  • Humanagerie, ed. Sarah Doyle & Allen Ashley (Eibonvale Press)
  • New Fears 2, ed. Mark Morris (Titan Books)
  • This Dreaming Isle, ed. Dan Coxon (Unsung Stories)
  • Year’s Best Weird Fiction, Vol. 5, ed. Robert Shearman & Michael Kelly (Undertow Publications)

Best Collection
Jurors: Ben Appleby-Dean, Amy Chevis-Bruce, Marc Gascoigne, Laura Newsholme, Chloë Yates

  • All the Fabulous Beasts, by Priya Sharma (Undertow Publications)
  • The Future is Blue, by Catherynne M Valente (Subterranean Press)
  • How Long ‘til Black Future Month?, by NK Jemisin (Orbit)
  • Lost Objects, by Marian Womack (Luna Press Publishing)
  • Octoberland, by Thana Niveau (PS Publishing)
  • Resonance & Revolt, by Rosanne Rabinowitz (Eibonvale Press)

Best Non-Fiction
Jurors: Laura Carroll, Megan Graieg, Katherine Inskip, Kev McVeigh, Graeme K Talboys

  • The Evolution of African Fantasy and Science Fiction, ed. Francesca T Barbini (Luna Press Publishing)
  • The Full Lid, by Alasdair Stuart (alasdairstuart.com/the-full-lid)
  • Ginger Nuts of Horror (www.gingernutsofhorror.com)
  • Les Vampires, by Tim Major (PS Publishing)
  • Noises and Sparks, by Ruth EJ Booth (Shoreline of Infinity)

Best Independent Press
Jurors: Helen Armfield, Andrew Freudenberg, Daniel Godfrey, Elaine Hillson, Georgina Kamsika

  • Fox Spirit Books
  • Luna Press Publishing
  • NewCon Press
  • Unsung Stories

Best Magazine / Periodical
Jurors: Jenny Barber, Peter Blanchard, Theresa Derwin, James T Harding, Rym Kechacha

  • Black Static
  • Gingernuts of Horror
  • Interzone
  • Shoreline of Infinity
  • Uncanny Magazine

Best Audio
Jurors: Alicia Fitton, Thomas Moules, Susie Pritchard-Casey, Abigail Shaw, Neil Williamson

  • Bedtime Stories for the End of the World (endoftheworldpodcast.com)
  • Blood on Satan’s Claw, by Mark Morris (Bafflegab)
  • Breaking the Glass Slipper (www.breakingtheglassslipper.com)
  • PodCastle (podcastle.org)
  • PseudoPod (pseudopod.org)

Best Comic / Graphic Novel
Jurors: Kate Barton, Emily Hayes, Steven Poore, Alasdair Stuart, Kiwi Tokoeka

  • 100 Demon Dialogues, by Lucy Bellwood (Toonhound Studios)
  • B.P.R.D. Hell on Earth, Vol. 1, by Mike Mignola, John Arcudi, Guy Davis, Tyler Crook & Dave Stewart (Dark Horse)
  • Hellboy: The Complete Short Stories, Vol. 1, by Mike Mignola and others (Dark Horse)
  • The Prisoner, by Robert S Malan & John Cockshaw (Luna Press Publishing)
  • Saga #49-54, by Brian K Vaughan & Fiona Staples (Image Comics)
  • Widdershins, Vol. 7, by Kate Ashwin

Best Artist
Jurors: Astra Crompton, Alexandra Gushurst-Moore, Kaia Lichtarska, Catherine Sullivan, Paul Yates

  • Vince Haig
  • David Rix
  • Daniele Serra
  • Sophie E Tallis

Best Film / Television Production
Jurors: Rebecca Davis, Pat Hawkes-Reed, Rachelle Hunt, Robert S Malan, Sammy Smith

  • Annihilation, Alex Garland
  • Avengers: Infinity War, Christopher Markus & Stephen McFeely
  • Black Panther, Ryan Coogler & Joe Robert Cole
  • The Haunting of Hill House, Mike Flanagan
  • Inside No. 9, series 4, Steve Pemberton & Reece Shearsmith
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse, Phil Lord & Rodney Rothman
Tagged , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: